רוצה לפרסם חינם את העסק שלך ב B144? להוספה >

יוצרים תכנים ברשת לעסק? כך תימנעו מהפרת זכויות יוצרים

על הגבול העדין בין השראה להעתקה

2018-12-23

https://digital.b144.co.il/%d7%99%d7%95%d7%a6%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%aa%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%9c%d7%a2%d7%a1%d7%a7-%d7%9b%d7%9a-%d7%aa%d7%99%d7%9e%d7%a0%d7%a2%d7%95-%d7%9e%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%aa/

מאת: | זמן קריאה: 02:07 דק' | דצמבר 2018 | מערכת B144 דיגיטל |

 • יוצרים תכנים ברשת לעסק? כך תימנעו מהפרת זכויות יוצרים
  אז איפה באמת עובר הגבול?

  בעידן שבו כל מה שצריך כדי לכתוב ולצלם זה מקלדת וסמארטפון וכולם עוסקים בשיווק ופרסום בדיגיטל, חוקי ההגנה על זכויות יוצרים הולכים ומיטשטשים. אז בואו נעשה קצת סדר ונבין איך לא לעבור על החוק:

  מה נחשב כהפרה של זכויות יוצרים?

  בכתיבה, יש להימנע מהעתקה מוחלטת של טקסט, כמו גם מתרגום מדויק שלו משפה אחרת ואפילו מהעתקה של מבנה מאמר ללא התוכן עצמו. בתמונות אסור בכלל להשתמש אלא אם הן הוגדרו לשימוש לנחלת הכלל (Public Domain) או שיש להן רישיון "קריאייטיב קומונס" (Creative Commons) המאפשר שימוש בתנאים מסוימים. זכרו שגם מתן קרדיט לצלם זה לא מספיק אם אין לכם אישור מפורש ממנו לשימוש בתמונה.

   

  ומה מותר לעשות כשכותבים?

  להשתמש ברעיונות קיימים תוך ניסוחם מחדש, או לצטט קטעים קצרים ממקורות אחרים תוך הפנייה למקור ומתן פרשנות משלכם לנכתב בו.

   

  איך גוגל מתייחס לכפילויות של תוכן?

  אם אתם עושים קידום בגוגל כדאי שתגעו, מנוע החיפוש של גוגל סורק את האתרים שהוא מכניס לתוכו ומחפש כפילויות בטקסט. אם נמצאה כפילות כזאת – גוגל "יעניש" את האתר ויוריד את הציון שהוא מעניק לו. הדבר יגרום לאתר להופיע נמוך יותר בשורות החיפוש ובכך יפגע בנוכחות ברשת.

   

  גם אתם רוצים אתר מנצח ומקורי? פנו אל המומחים של B144

   

  אילו יצירות מוגנות בחוק זכויות היוצרים?

  תחת חוק זכויות היוצרים הישראלי נכנסות יצירות מכל סוג – החל מתמונות, שרטוטים, איורים, קריקטורות וסרטים, דרך שירים, תסריטים, מאמרים ותכנים טקסטואליים אחרים ועד לתוכנות מחשב, מפות, חוברות הוראות למשתמש ואפילו כוריאוגרפיה. על פי החוק במדינה, ההגנה כוללת גם את היצירות עצמן וגם חלקים מהן עד לתקופה של 70 שנים אחרי מות האדם שיצר אותן.

   

  גם קוד של תוכנה או פיצ'ר בתוכה מוגנים בזכויות יוצרים

  גם קוד של תוכנה או פיצ'ר בתוכה מוגנים בזכויות יוצרים (צילום: shutterstock)

   

  מהו העונש על הפרת זכויות יוצרים?

  במקרה של הפרת זכויות יוצרים, ניתן לתבוע פיצוי של עד 100 אלף שקלים ללא הוכחת נזק. הפרה כזאת עלולה להוביל גם לצווי מניעה שיגרמו להפסקת הפעילות של הארגון הנתבע. לפרסום הליכי תביעה כאלו יש מן הסתם גם השלכות על המוניטין שלכם ועל האמון של הלקוחות בכם.

   

  מתי אפשר להשתמש ביצירות?

  ניתן להציג חלקים מיצירות כמו ציטוטים או קטעים נבחרים כדי למתוח ביקורת, לסקר, לייצר סאטירה, ללמד או להעביר דיווח חדשותי. במקרה כזה, רצוי לתת קישור למקור ולציין את שם היוצר. אם תרצו לצטט מיצירה מסוימת – השתדלו לצטט חלקים קצרים ביותר ממנה ובטח לא את כולה.

  לדוגמה, ציטוט של תמצית מאמר המופיע בראש מאמר, עלול להיחשב כהפרה, כמו כן גם ציטוט פזמון של שיר מפורסם עלול להיחשב כהפרת זכויות יוצרים.

   

  איך לאתר תמונות חינמיות, שלא מפרות זכויות יוצרים?

  כמחפשים תמונות בגוגל, אפשר לאתר תמונות שאושרו לשימוש חוזר. ב"גוגל תמונות", מתחת לשורת החיפוש לחצו על כלים ואז על זכויות שימוש ובחרו ברישיון הרצוי. ישנם גם אתרים שמאפשרים לכם להוריד תמונות מאושרות לשימוש, כמו Pixabay, Upsplash, Public Domain Archive ואפילו מאגר עם תמונות ישראליות בשם פיקיוויקי.

  עם זאת, גם כששוקלים להוריד תמונה מאחד האתרים האלו לשימוש בקמפיינים פרסומיים, חשוב מאוד גם לבדוק את סוג הרישיון שלה. חלק מהתמונות מאושרות לשימוש ללא תנאים, בעוד שבאחרות לא ניתן להשתמש בתכנים פרסומיים או לבצע שינויים אחרי ההורדה.

   

  למי שייך התוכן: ליוצר או לחברה?

  בכל מקרה שבו עובדים שכירים כותבים טקסט, מצלמים תמונות או בונים תוכנה לטובת הארגון שבו הם עובדים – זכויות היוצרים יהיו שייכים למעסיקים שלהם בלבד – אלא אם צוין אחרת בחוזה ההעסקה. עם זאת, כשמזמינים תוכן מבעל מקצוע עצמאי – הזכויות יהיו של היוצר, אלא אם חוזה ההעסקה ציין אחרת.

  לכן, אם אתם רוצים לשמור לעצמכם את הזכויות על התוכן שאתם מזמינים מפרילנסרים – חשוב לעגן בחוזה העבודה העברה כוללת של זכויות השימוש ולהחתים עליו את נותן השירות.

   

  נעזרים בפרילנסרים לצילום? הסדירו בחוזה את עניין הזכויות על העבודה

  נעזרים בפרילנסרים לצילום? הסדירו בחוזה את עניין הזכויות על העבודה (צילום: shutterstock)

   

  האם לאנשים שצילמתי גם יש זכויות על היצירה?

  במידה וצילמתם פנים של אדם ללא אישור מפורש ממנו (לרבות וידאו) – הדבר יכול לפגוע בפרטיות שלו ואתם תסתכנו בתביעה. גם צילום של אדם מפורסם ושימוש בתמונה בפרסום עלולה לגרור תביעה כואבת, כמו גם צילום של לוגואים ומותגים. בכל מקרה כזה, עדיף לקבל אישור מפורש וחתום מהמצולם או פשוט לטשטש את פניו.

   

  כל התוכן המצוי בכתבה זו אינו מהווה ייעוץ משפטי כהגדרתו בחוק, ואינו מתיימר להיות ייעוץ כזה.

 • דילוג לתוכן