רוצה לפרסם חינם את העסק שלך ב B144? להוספה >

מה צריך לדעת על נגישות אתר?

עוד לפני החוק היבש, כדאי שהאתר שלכם יהיה נגיש ללקוחות רבים שהם גם בעלי מוגבלויות

מאת: | זמן קריאה: 01:21 דק' | ינואר 2018 | מערכת B144 דיגיטל

מה צריך לדעת על נגישות אתר?
האם גם אתם חייבים להנגיש?

רשת האינטרנט היא חלק בלתי נפרד מחיינו – האישיים, הבריאותיים, המקצועיים, הלימודיים, התרבותיים והצרכניים. מסיבה זו, ומתוקף זכותם של אנשים עם מוגבלויות להשתתפות מלאה ושוויונית בכל תחומי החיים, קבעה מדינת ישראל חוק המחייב הנגשת אתרי אינטרנט

 

מהו אתר מונגש?

אתר אינטרנט ‘נגיש’ מאפשר לכל אדם, עם כל סוג של מוגבלות, ולו הקלה ביותר, לגלוש בו. אתרים נגישים מספקים פתרון הולם לגלישה עבור בעלי מוגבלויות להם קשיי ראייה, שמיעה או קושי מוטורי, קשיי קשב וריכוז וקשיי קריאה ושפה. החוק מבדיל בין 3 רמות הנגשה – A, AA ו-AAA. לכל אחת מהרמות הנחיות רבות ושונות, אך הבולטות שבהן קשורות בעיקר לאלמנטים הבאים:

עיצוב – צבעי טקסט ורקע, גודל פונטים ואמצעים שונים להעברת מידע.

תוכן – יצירת גרסת טקסט לתוכן שאינו טקסטואלי, אפשרות לעצירה של הנפשות או אלמנטים זזים כמו מבזקי חדשות.

 

תנו לגולשים תכנים מונגשים לצפייה

תנו לגולשים תכנים מונגשים לצפייה (shutterstock)

 

תכנות – שימוש בטפסים סטנדרטיים או אפשרות ביצוע פעולות ללא עכבר או מקלדת.

רמת AAA – היא המחמירה ביותר וכוללת חלופות תוכן בכל הרמות – שפת הסימנים, תמליל ואודיו (כחלופה לווידאו) ועד איסור מוחלט על טקסט בתוך תמונה.

 

מעוניינים לבנות אתר מונגש ולקדם אותו? מומחי הדיגיטל של B144 כאן כדי לעזור

 

האם כל האתרים חייבים להיות מונגשים?

לא. החוק קובע כי כל אתר מעל ל-30 עמודים, המעניק מידע או שירותים לציבור הרחב, מחויב בהתאמות נגישות ברמת AA לפחות. לא רק דפי האתר צריכים להיות נגישים אלא כל רכיב, מסמך ואפליקציה הנמצאים ברשת.

מי כן פטור מהנגשה? בעיקר אתרים פרטיים אשר אינם מעניקים שירות ציבורי רחב, או אתרים אשר נבנו על גבי פלטפורמות חיצוניות בהן לא ניתן לבצע את ההתאמות הנדרשות (אתרי wordpress, דפי פייסבוק וכדומה). במקרים אלו, יש לבצע רק את ההתאמות שהפלטפורמה מאפשרת. כמו כן, אין צורך להנגיש פרסומות באתרים.

 

חקיקה חברתית, יתרונות עסקיים

כאמור, חוק הנגשת אתרי אינטרנט נועד לאפשר גישה למידה ולפעולות ברשת, עבור מי שמתקשה להיעזר בהם באופן רגיל, כלומר, בעלי מוגבלויות. מלבד הגיון חברתי ואנושי בהחלטה זו, ישנה גם משמעות עסקית חיובית להנגשת האתר:

הגדלת כמות הגולשים באתר – אתר נגיש מאפשר לכם להגיע לכ-25% נוספים באוכלוסייה ולמעשה מרחיב את הפוטנציאל הכלכלי שלכם.

שיפור תדמית ארגונית – שילוב של התנהלות עסקית וערכים חברתיים היא חשובה מאוד לאינטרסים של כלל מחזיקי העניין (קהל היעד ובעלי העסק), משום שמטרות בעלות השפעה חיובית מובילות להצלחה פיננסית, חברתית וסביבתית.

עמידה בדרישות החוק – הנגשת אתרים הינה חובה חוקתית על פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, תקנות נגישות לשירות, סעיף 35 להנגשת אתרי אינטרנט.

שיפור חשיפה ודירוג במנועי חיפוש – אתרים מונגשים מדורגים גבוה יותר במנועי החיפוש ובראשם גוגל.

הימנעות מקנס כספי – אתרים אשר חלה עליהם חובת ההנגשה ואינם עומדים בסטנדרט מסתכנים בתביעה של עד כ-50,000 ש״ח, ללא צורך בהוכחת נזק.

 

שיתוף באמצעות דואר אלקטרוני שיתוף בפיסבוק שיתוף בטווטר